Door Marco Jansen - In hun glorietijd stonden ze bij De Mezen in het eerste, nu hockeyen veel van hen nog steeds fanatiek aan de Parkweg in Harderwijk. Inmiddels spelen ze op het hoogste niveau in de hoofdklasse met de ambitie om zich te plaatsen voor het NK in juni 2027.

De Mezen 30-1 is een combinatie van veel spelers die vroeger in het eerste team hebben gehockeyd. (foto: MHC De Mezen)
Er is dit seizoen volgens speler Floris Pak een unieke kans om kampioen te worden, omdat Apeldoorn en Zwolle uit de poule zijn. ,,Door het wegvallen van deze teams ruiken we kansen om één keer met De Mezen naar het NK te gaan. Wat een jongensdroom zou zijn, en daar willen we vol voor gaan”, klinkt Pak ambitieus.Unieke kans
Het NK wordt gespeeld tussen de zes poulewinnaars van de hoofdklasse in district Oost, Noord, Zuid, Noord-Holland, Zuid-Holland en Midden-Nederland.
De Mezen is met nog zes teams ingedeeld in de hoofdklasse B: Ares, Arnhem, Oosterbeek, Upward (Arnhem), Wageningen en Wijchen. Zondag 6 september is de eerste uitwedstrijd tegen Wijchen, een week later speelt De Mezen op zondag 13 september thuis tegen Oosterbeek (10.30 uur). Het veldhockeyseizoen loopt tot eind november en wordt dan hervat in maart. Er wordt elf tegen elf gespeeld, wedstrijden duren 70 minuten. Pak: ,,Arnhem is wel de grote concurrent en Ares was vorig jaar ook goed.”
Zeker nu in 2025 de hoofdklasse is bereikt, noemt Pak De Mezen 30-1, het veteranenteam waar het om gaat, ludiek het vlaggenschip van de club. ,,We hebben een vrij brede selectie van achttien spelers. Maar door wat blessures zijn we ook op zoek naar extra jongens met ervaring. We hopen op jongens van buitenaf die vroeger met plezier gehockeyd hebben, misschien door focus op gezin een tijdje zijn gestopt en de stick weer willen oppakken. Wij maken je wel fit”, zegt Pak. Hij doelt bijvoorbeeld op spelers die elders hebben gehockeyd en in Harderwijk zijn komen wonen.
Zelf is Pak (33) er drie jaar geleden bij gekomen, nadat hij vijf jaar in het eerste team heeft gespeeld. ,,We zijn allemaal mannen met een gezin thuis. Ik ben de enige zonder kind, maar in oktober word ik ook vader. Er is dan ook respect voor als het gezin een keer voorrang heeft bij de verjaardag van oma of een familiedag. De drive is niet meer hetzelfde als bij het eerste, er is geen honderd procent commitment, maar we proberen elkaar wel te motiveren. Het fanatisme is toegenomen.”
Gezellige sfeer
Kasper Doesborgh (45) is de ‘founding father’ van het team. Een jaar nadat De Mezen een waterveld kreeg, stopte hij bij het eerste en ging naar de veteranen. ,,We zijn dit veteranenteam in 2019 gestart. Helemaal onderaan begonnen, zijn we bijna elk jaar kampioen geworden. Het was een mix van mannen die nog nooit een stick hadden vastgehouden en spelers die al hun hele leven hockeyden. Op het laagste niveau was dat leuk inkomen en nu staat er een heel ervaren team met spelers die allemaal de 30 of 40 zijn gepasseerd. Met Floris Pak, Pim Oosterwaal, Pepijn Albers, Sander Kraaij, Jasper Foppen, Ischa Hetebrij en Maurits ’t Jong heb ik jaren in het eerste gespeeld.”
In het veld staat Doesborgh het liefst centraal achterin, al heeft hij ook mid-mid gestaan. Het hoogste niveau en hockey staan niet meer op één. ,,Ik wil fanatiek blijven hockeyen, het gaat mij nu om het plezier in het spel. Met een team gelijkgestemden die ook houden van een gezellige sfeer.”
Leidende rol
Ischa Hetebrij (47) was vroeger coach van heren 1, nu heeft hij de leidende rol bij 30-1. Hij doet de teambesprekingen en zet de trainingen uit. Deze beginnen op donderdag om 20.30 uur en duren anderhalf uur. Ook Kasper Doesborgh en Jasper Foppen geven regelmatig training. ,,Ik zet wat trainingen op papier en maak voor de wedstrijden een tactisch plan. Jasper zat tegen de Nederlandse top aan, tegen hem moet je andere dingen zeggen dan dat ik aan mensen die vijf jaar geleden voor het eerst een stick vasthielden, uitlegde dat je aan de binnenkant moet dekken en bij je man moet blijven. Zij stoppen nu steeds meer, de meesten zijn nu oud- eerste spelers.”
Hetebrij speelt zelf ook nog mee, hoewel zijn gestel niet al te sterk meer is en hij ondervindt dat spelers van net 30 een stuk fitter zijn. ,,Ik had als speler van het eerste al vrij veel last van mijn knie. Wij spelen vooral op ervaring. Jasper, Kasper en Sander Kraaij hebben heel lang met elkaar gehockeyd en weten elkaar blindelings te vinden. Het leukst is dat je met z’n allen heel lang hebt samengespeeld en nu op best aardig niveau nog mee kan.”
Hetebrij heeft de opmars van onderaf aan meegemaakt. ,,We zijn onderaan begonnen in de tweede klasse, en zijn via de eerste klasse en de overgangsklasse vorig jaar in de hoofdklasse beland. Daar waren we vijfde van de tien.”
Weerzien
Jasper Foppen (41) heeft bij HC Zwolle in de overgangsklasse op het één na hoogste niveau van Nederland gespeeld. Na zijn terugkeer hockeyde hij nog een paar jaar in het eerste bij De Mezen. Voor het zesde jaar speelt hij in De Mezen 30-1. Foppen speelt weer samen met teamgenoten van toen, zoals Ischa Hetebrij en Kasper Doesborgh. ,,Het was niet de vraag of ik bij hen in het team kwam, maar wanneer. Dat we na een aantal kampioenschappen nu op het hoogste niveau spelen is supergaaf. De tegenstanders zijn bijna allemaal goede hockeyers. Ik kom ook oud-teamgenootjes van Zwolle of tegenstanders tegen wie ik vroeger heb gespeeld, nu weer tegen.”
In het veld gaat er nog steeds bloedfanatiek aan toe, maar alles eromheen past beter bij zijn levensfase. ,,Ik heb een jong gezin, mijn oudste is tien jaar en de jongste is zeven. We trainen nu één keer in de week in plaats van drie keer. Om het hockey heen heb ik meer tijd voor mijzelf.”
Foppen ziet kansen voor De Mezen in de hoofdklasse. ,,Zwolle en Apeldoorn staken er met kop en schouders bovenuit, die zijn naar de poule van Midden-Nederland gegaan. Wij kunnen van iedereen winnen, maar ook verliezen.”
Heb je hockeyervaring en wil je ook deel uitmaken van dit team? Kies dan voor een veteranenlidmaatschap bij De Mezen 30-1. Een keer komen kijken en meetrainen is altijd mogelijk, ook tijdens het seizoen. Meld je bij captain Martijn Doesborgh: [email protected]

Bij De Mezen 30-1 wordt prestatie gecombineerd met een gezellige ‘derde helft’. (foto: MHC De Mezen)