Een onderneming die jaar na jaar verlies maakt, loopt niet alleen financieel risico, maar ook fiscaal. De rechter oordeelde onlangs dat een verlieslatende natuurgenezingspraktijk met een webshop geen bron van inkomen vormde.
De rechter oordeelde dat de ondernemer al sinds 2012 structureel verliezen leed en onvoldoende aannemelijk maakte dat zijn activiteiten in de toekomst winstgevend zouden worden. Hoewel hij investeerde in een webshop en wees op persoonlijke omstandigheden die de resultaten hadden beïnvloed, ontbraken een onderbouwd ondernemingsplan, marktonderzoek of een overtuigend verdienmodel. Ook speelde mee dat de webshop opnieuw moest worden ingericht na een optreden van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit vanwege ongeoorloofde gezondheidsclaims. Het hof concludeerde daarom dat geen sprake was van een objectieve winstverwachting. Zonder objectieve voordeelsverwachting is er fiscaal geen ‘bron van inkomen’ en dus ook geen onderneming voor de inkomstenbelasting.Daardoor vervielen belangrijke fiscale voordelen. Wat was er aan de hand?
Dat heeft verstrekkende gevolgen. Als geen sprake is van een bron van inkomen:
- zijn ondernemingsverliezen niet aftrekbaar;
- bestaat geen recht op ondernemersaftrek, zoals de zelfstandigenaftrek;
- kan geen gebruik worden gemaakt van de mkb-winstvrijstelling;
- is verliesverrekening als ondernemer niet mogelijk.Wat kan dat financieel schelen?
Tip: Maakt uw onderneming meerdere jaren achter elkaar verlies? Zorg dan dat u kunt aantonen waarom winst in de toekomst wél redelijkerwijs te verwachten is. Een actueel ondernemingsplan, marktonderzoek, investeringsplan en een realistische winstprognose kunnen daarbij het verschil maken. Zonder objectieve winstverwachting loopt u het risico dat de Belastingdienst uw activiteiten niet langer als onderneming aanmerkt en dat belangrijke fiscale voordelen vervallen.