Het begint met een oldtimer, een Citroen Traction Avant. Twee chauffeurs melden dat de leden van het Koningshuis net naar binnen zijn gegaan. ,,U heeft ze net gemist.” Honderden bezoekers bezochten dit weekend het oude sportcomplex Calluna en ontdekten het verhaal van geheim agent Peter Kamphorst.
De zonneweide is veranderd in toneelscenes en in de sporthal imponeren de jongeren van Anouks Dance Experience. Buiten zoeken mensen een plekje rond het vuur, komen even op adem onder het genot van erwtensoep of warme chocomel. ,,Het is indrukwekkend,” vertelt een oudere dame die zelf als kind de oorlog heeft meegemaakt. Zo’n vijftig vrijwilligers in authentieke outfits vertellen het verhaal over verraad, het Englandspiel.Tussen de scenes door haalden veel mensen ook herinneringen op: ‘hier gingen we vroeger zwemmen’
Het is de vijfde editie van de Theaterwandeling, een voorstelling op ongewone locaties. Wat in 2020 heel kleinschalig begon is uitgegroeid tot een spektakel waar verschillende disciplines samenkomen. Kinderen ontdekken geheimtaal en maken met een morsecode-apparaat ‘dahs en dits. ,,Ze zijn erg onder de indruk,” vertelt hun moeder. In de verte horen ze de stem van de Duitse majoor Giskes. ,,Elke agent die zij stuurden... landde precies waar wij het wilden,” aldus de majoor. Hij loopt naar de kaart, prikt op een locatie. ,,Hier. Ermelo. Drie agenten.”
De productie is een initiatief van museum Het Pakhuis. ,,We doen het met zijn allen!” zegt museumdirecteur Natalie Overkamp. ,,Samen met een aantal lokale ondernemers en heel veel vrijwilligers.” Zonder zoveel mensen is zo’n productie niet mogelijk. ,,En de locatie is fantastisch. We zijn dankbaar dat we dat hier mogen doen.” Overkamp kijkt over het buitenterrein waar alles mooi is uitgelicht en bezoekers genieten van alles wat er te beleven is. Aanstaande vrijdag en zaterdag zijn er nog voorstellingen. Wie reserveert kiest zelf een datum en starttijd. www.hetpakhuisermelo.nl

Foto's Museum het Pakhuis