Evelien Kars (Progressief Ermelo) pleit voor behoud van het unieke karakter van Ermelo: ‘Ermelo hoeft geen tweede Harderwijk te worden’

Evelien Kars is deze periode het boegbeeld van Progressief Ermelo in haar campagne voor een groen, sociaal en toekomstgericht Ermelo. De 52-jarige fractievoorzitter van ‘PE’ zit bijna acht jaar in de gemeenteraad en wordt door de partij naar voren geschoven als wethouderskandidaat bij deelname aan het nieuwe College:

‘Een belangrijk doel is dat inwoners en ondernemers de komende jaren weer het gevoel krijgen hebben dat de gemeente naar hen luistert en naast ze staat.’ 

Je bent de enige vrouwelijke wethouderskandidaat in Ermelo. Vind je dat opvallend?
“Eigenlijk wel. Het zou normaal moeten zijn dat vrouwen net zo vaak in de politiek zitten als mannen. Gelukkig zie je dat er steeds meer vrouwen actief zijn, maar we zijn er nog niet. Ik denk dat het goed is als de politiek een afspiegeling is van de samenleving. Wat dat betreft zou het ook goed zijn als in de gemeenteraad meer jonge Ermeloërs zouden zitten. Verschillende ervaringen en perspectieven maken besluiten vaak beter. Tegelijk wil ik niet alleen gezien worden als ‘de vrouwelijke kandidaat’. Uiteindelijk gaat het erom wat je doet voor Ermelo.” 

Sommige Ermeloërs hebben het gevoel dat de politiek vooral praat, maar dat er weinig verandert. Wat zeg jij tegen die inwoners?
“Ik begrijp dat gevoel. Besluiten in de politiek kosten vaak tijd en dat kan frustrerend zijn. Maar ik zie dat betrokken inwoners wel degelijk verschil maken. Neem het plan voor een groot industrieterrein bij Horst en Telgt. Dat zou eerst 114 hectare worden. Door onze publieksactie en weerstand vanuit buurtschappen Horst en Telgt is dat uiteindelijk teruggebracht naar een veel kleiner terrein langs de A28. Dat laat zien dat luisteren en samenwerken echt invloed heeft. Ook de peiling van Progressief Ermelo onder inwoners en ondernemers met de vraag of supermarkten de mogelijkheid zouden moeten krijgen om op zondagmiddag open te zijn heeft resultaat gehad.”

Je zit sinds 2018 in de gemeenteraad. Waarom zou jij een goede wethouder zijn?
“In de raad zitten partijen met verschillende ideeën. Als je alleen je eigen gelijk wilt halen, kom je niet ver. Je moet bereid zijn te luisteren naar inwoners en te zoeken naar oplossingen waar meerdere partijen zich in kunnen vinden. Zo kun je echt stappen zetten voor Ermelo.”

Progressief Ermelo

Veel jongeren kunnen geen woning vinden in Ermelo. Is de gemeente niet gewoon te laat geweest?
“Het woningtekort is een groot probleem. Het niet kunnen vinden van een betaalbare en passende woning zet de levens van veel woningzoekenden ongewild op pauze. Zeker ook voor jonge mensen is het belangrijk om zelfstandig te kunnen wonen, juist om zich als persoon te kunnen ontwikkelen. Maar dat betekent niet dat we niets kunnen doen. Als gemeente moeten we juist alles op alles zetten om meer tempo te maken. Wij willen bijvoorbeeld snel plaatsbare woonunits voor jongeren en veel meer woningen voor senioren bij het Centrum. Daardoor komt de doorstroming ook voor gezinnen op gang.”

Jullie willen ook dat bedrijventerrein Kerkdennen verandert in een woonwijk. Critici zeggen: dat klinkt mooi, maar het duurt nog tientallen jaren.
“En precies dat vinden wij het probleem. Het is ontzettend jammer dat het College afgelopen jaren nog steeds niet heeft berekend wat de verplaatsing gaat kosten en of de bedrijven op Kerkdennen bereid zijn te verhuizen. Als we pas rond 2050 beginnen met bouwen, zijn we veel te laat. Wij denken dat het sneller kan. Door Ermelose bedrijven ruimte te geven langs de A28, kan Kerkdennen vrijkomen voor woningen. Dan kun je al rond 2035 beginnen met bouwen. Dat scheelt echt jaren voor woningzoekenden.”

Tegelijk zijn er inwoners die zeggen: Ermelo moet niet verder groeien. Begrijp je die zorg?
“Ja, die begrijp ik heel goed en wij vinden dat groei beperkt moet zijn om ons dorpse karakter te behouden. We hoeven geen tweede Harderwijk te worden. Het groene landschap rond Ermelo is een van onze grootste kwaliteiten. Dat moeten we beschermen. Daarom vinden wij ook dat het open landschap niet moet worden volgebouwd met een enorm industrieterrein voor bedrijven van buiten. Maar we hebben wel een verantwoordelijkheid om woningen te bouwen voor onze eigen inwoners. Het gaat dus om balans: bouwen waar dat kan, en het landschap beschermen waar dat moet.”

Gemeenten hebben steeds minder geld. Waar wil jij juist níet op bezuinigen?
“Op sport, cultuur en voorzieningen in de wijk. Dat zijn juist de plekken waar mensen elkaar ontmoeten en die het dorp laten bruisen. Een sportclub, muziekvereniging of buurthuis zorgt voor verbinding in een dorp. De gevolgen van deze bezuinigingen zijn lastig terug te draaien met extra geld. Maar we vinden wel dat de gemeente spaarzaam en zuinig om moet gaan met belastinggeld. Dat betekent dat we ook eerlijk en kritisch moeten durven kijken naar regelingen die niet effectief of doelmatig zijn. Zeker als we, zoals wij voorstaan, de ozb niet willen verhogen en mensen met een krappe beurs willen ondersteunen.”

Progressief Ermelo

Asiel en opvang van vluchtelingen zorgen vaak voor stevige discussies. Hoe kijk jij hiernaar?
“Het is een onderwerp waar veel emoties bij komen kijken. Dat begrijp ik ook. Zorgen in de samenleving moeten we bespreekbaar maken. Het is belangrijk dat de gemeente open en transparant communiceert over dit onderwerp, ook voor het draagvlak in het dorp.

Maar laten we eerlijk zijn: de opvang in hotel de Heerlickheijd verloopt rustig en zonder problemen. Progressief Ermelo vindt het belangrijk dat we als dorp onze verantwoordelijkheid nemen, want met de tijdelijke opvang in de Heerlickheijd voldoen we niet aan de Spreidingswet. Mensen die vluchten voor oorlog of geweld verdienen een veilige plek. Als gemeenten solidair met elkaar zijn en hun verantwoordelijkheid nemen, blijft de opvang ook beheersbaar. Daarom heeft het onze voorkeur als we in Ermelo blijven werken aan een vaste opvanglocatie die past bij de omvang van ons dorp. Een vaste opvanglocatie is niet alleen goedkoper dan tijdelijke locaties, het geeft ook duidelijkheid en veel meer rust in de samenleving dan steeds weer moeten zoeken naar nieuwe tijdelijke locaties. Een vaste locatie biedt daarnaast betere mogelijkheden om te zorgen voor goede begeleiding, toezicht en een nuttige daginvulling."

Hoe blik je terug op de afgelopen jaren in dossier Tomassen Duck To?
“Het waren opnieuw onrustige jaren in dit langslepende dossier. Neem de zogenaamde Letter of Intent, waarmee het College bereid was onder voorwaarden de uitbreiding van Tomassen en alle illegaal geplaatste bouwwerken te legaliseren. Zo’n anderhalf jaar geleden nam het College afscheid van de Letter of Intent en werd duidelijk dat het niet langer een vergunning meer zou afgeven aan Tomassen.

De afgelopen weken waren opnieuw onrustig, met een rechtszaak die uitgesteld werd. Progressief Ermelo heeft al vele jaren hetzelfde standpunt: behandel alle bedrijven gelijk en wees transparant als gemeente. In breder perspectief vinden wij megastallen en intensieve dierhouderijen niet meer van deze tijd. Landbouw hoort al traditioneel bij Ermelo, maar wat ons betreft wel op een diervriendelijke en een natuurinclusieve manier.”  

Je hoort ook vaak klachten over verkeer en veiligheid in het dorp. Wat wil jij daar concreet aan doen?
“Voor mij begint het met veilige wegen. Kinderen moeten veilig naar school kunnen fietsen en ouderen moeten zonder zorgen de straat kunnen oversteken. Daarom willen we investeren in veilige fietspaden en betere oversteekplaatsen. Tegelijk moeten we vooruitkijken. Het toekomstige intercitystation in Harderwijk biedt kansen voor betere fiets- en ov-verbindingen in onze regio. Daar moeten we nu al op inspelen.”

Evelien Kars Progressief Ermelo

Je staat bekend als iemand die partijen bij elkaar brengt. Maar politiek kan ook hard zijn. Kun je daar tegen?
“Politiek kan inderdaad stevig zijn. Dat hoort er soms ook bij. Verschillende ideeën botsen nu eenmaal. Voor mij is het belangrijk dat we dat respectvol doen en blijven zoeken naar oplossingen. Uiteindelijk gaat het niet om wie het debat wint, maar om wat het beste is voor Ermelo.”
Tot slot: stel dat je over vier jaar terugkijkt. Wanneer is jouw periode als wethouder geslaagd?

“Als we echt stappen hebben gezet op wonen. En dat mensen die afhankelijk zijn van zorg en ondersteuning hebben ervaren dat de gemeente beter de menselijke maat toepast. Als mensen merken dat hun dorp groener en veiliger is geworden. En als inwoners het gevoel hebben dat de gemeente naar hen luistert en naast ze staat. Dan hebben we Ermelo écht beter gemaakt en klaar voor de toekomst.”

Progressief Ermelo