Volgens Gert Jan Brouwer, lijsttrekker van VVD Ermelo voor de komende gemeenteraadsverkiezingen, presenteert het huidige college een onvolledig en te rooskleurig beeld van de woningbouw in Ermelo. De suggestie dat het college grote stappen heeft gezet, houdt volgens de VVD Ermelo geen stand wanneer de cijfers in hun juiste context worden geplaatst.
Daarbij blijft onderbelicht dat meer dan 400 van deze woningen het directe gevolg zijn van plannen die al vóór 2022 in gang zijn gezet, onder het vorige college, toen VVD-wethouder Hans de Haan verantwoordelijk was voor wonen. Grote projecten als Horsterhoeve en Veldwijk waren in die periode al beleidsmatig vastgelegd en bevonden zich vergevorderd in de plan- en vergunningprocedures.Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in de periode 2022–2026 circa 700 woningen zijn vergund in Ermelo
Brouwer stelt dat het huidige college, onder leiding van de wethouder wonen van de lokale partij éénErmelo, in belangrijke mate profiteert van deze eerder gemaakte keuzes. “Het college heeft vooral bestaande aanvragen afgehandeld, maar nauwelijks nieuwe woningbouwprojecten zelf opgestart,” aldus Brouwer.
De overige verleende vergunningen betreffen grotendeels private initiatieven van ontwikkelaars en particulieren. Dat zijn waardevolle bijdragen aan de woningvoorraad, maar volgens de VVD Ermelo mogen die niet zonder meer worden gepresenteerd als actief beleid van het college.
Ook het gemeentelijke overzicht van lopende en geplande woningbouwprojecten, waarin wordt gesproken over 1.366 woningen, verdient volgens de VVD Ermelo meer nuance. Een groot deel van deze plannen — bijna 1.100 woningen — vindt zijn oorsprong in eerdere bestuursperiodes en veel overige projecten bevinden zich nog in een vroege of voorbereidende fase. Het is onduidelijk wanneer deze daadwerkelijk in procedure worden gebracht en of deze uiteindelijk wel tot realisatie komen.
Conclusie
De VVD Ermelo concludeert dat het huidige college woningbouwcijfers presenteert zonder de herkomst ervan eerlijk te benoemen. Daarmee wordt een beeld gecreëerd van daadkracht die grotendeels leunt op werk uit het verleden. Wie woningnood echt wil aanpakken, moet nieuwe plannen durven starten, keuzes maken en tempo tonen — niet achteraf meeliften op eerdere besluiten.
Gert Jan Brouwer, raadslid
VVD Ermelo